zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Łóżko rehabilitacyjne dla otyłych ? na co zwrócić uwagę? 15-10-2019

 

Niezbędne funkcje łóżek rehabilitacyjnych przy osobach otyłych

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzai łóżek rehabilitacyjnych. Posiadają one kilka najistotniejszych funkcji, na które należy zwrócić uwagę. Wybór odpowiedniego łóżka powinien być poprzedzony analizą tych funkcji, a także rozeznaniem się w potrzebach leżącego pacjenta. W przypadku osób otyłych, jednym z najważniejszych parametrów łóżka jest jego maksymalny udźwig. Oznacza on maksymalne obciążenie, które poszczególne elementy łóżka są w stanie wytrzymać bez ryzyka, że ulegną uszkodzeniu, a nawet zniszczeniu. Jest to bardzo ważne również dla bezpieczeństwa osoby, która korzysta ze specjalistycznego łóżka. Uszkodzone elementy mogą ją zranić lub być przyczyną urazu, dlatego tak ważne jest dostosowanie łóżka do wagi pacjenta. Łóżka rehabilitacyjne dla otyłych wytrzymują bardzo duże obciążenie. Nawet do 300 kilogramów wagi użytkownika, w zależności od modelu. Oprócz wagi samego pacjenta, należy wziąć też pod uwagę obciążenie robocze, które w przypadku niektórych modeli uwzględnia jeszcze dodatkowy ciężar i pozwala np. na zainstalowanie dodatkowego sprzętu lub wytrzymuje nacisk kolejnej osoby podczas rehabilitacji. Łózka rehabilitacyjne mogą mieć również różną szerokość i w tym przypadku również szersze łóżko oznacza większy komfort. Zarówno dla otyłego pacjenta, jak i osoby, która go pielęgnuje lub rehabilituje.

 

Kolejną istotną kwestią jest sposób obsługi. Dostępne są łóżka rehabilitacyjne obsługiwane manualnie, jak i elektryczne, które można sterować za pomocą pilota. Oczywiście w przypadku osób otyłych lub pacjentów, którzy nie są w stanie samodzielnie się na łóżku podnieść, o wiele wygodniejsze będzie łóżko sterowane pilotem. Opiekun może wtedy bez żadnego wysiłku ułożyć na łóżku pacjenta, zgodnie z aktualną potrzebą. W przypadku sprzętu obsługiwanego ręcznie należy użyć siły, by podnieść lub obniżyć poszczególne części stelaża łóżka.

 

Ważnym elementem, który często bywa pomijany podczas wyboru, są kółka lub nogi, na których łóżko stoi. Kółka są bardziej użyteczne, gdy pojawi się konieczność przestawienia łóżka. Umożliwiają też wygodne przewiezienie pacjenta razem z łóżkiem, np. na badania.

 

Wygodne łóżko rehabilitacyjne dla seniora

Problemy ze sprawnością występują najczęściej u osób starszych, co wiąże się też zazwyczaj z mniejszą aktywnością fizyczną i przybieraniem na wadze. Dla takich osób również przeznaczone są łóżka rehabilitacyjne nawet wtedy, gdy są one wciąż w stanie samodzielnie się poruszać. Specjalistyczne łóżka znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Łóżko dla seniora powinno też posiadać możliwość instalacji dodatkowego wyposażenia. Bardzo pomocny jest wysięgnik z uchwytem, który ułatwia podniesienie się lub zejście z łózka.

 

Wchodzenie na łóżko i schodzenie z niego jest o wiele łatwiejsze, gdy występuje możliwość regulacji wysokości łóżka. Można wtedy tak obniżyć stelaż, by łóżko znajdowało się blisko podłogi. Nie ma wtedy ryzyka, że użytkownik podczas tych czynności np. spadnie i zrobi sobie krzywdę. Aby odpowiednio zabezpieczyć pacjenta, łóżko dla seniora powinno też posiadać barierki, które chronią przed wypadnięciem z łóżka podczas snu. Z kolei opuszczenie barierki ułatwia dostęp do pacjenta i wykonanie czynności związanych z pielęgnacją lub rehabilitacją.

 

Warto również sprawdzić, czy łóżko umożliwia instalację uchwytu na cewnik, wieszaka na kroplówkę lub uchwytu na basen albo kaczkę, gdyż te elementy ułatwiają pracę personelu zajmującego się starszym pacjentem. Nawet jeśli w danym momencie dodatkowe wyposażenie nie jest konieczne, lepiej wybrać sprzęt, który umożliwia ich instalację. Wśród dodatkowego wyposażenia ważny jest też oczywiście wygodny materac, który zapewni komfort pacjentowi i będzie miał, np. działanie przeciwodleżynowe. Dostępne obecnie łózka rehabilitacyjne nie zawsze wyglądają, jak typowe łóżka szpitalne. Mogą być wykonane z wytrzymałego drewna, które prezentuje się przytulniej i przypomina bardziej domowe meble. Może to wpłynąć pozytywnie na psychikę pacjenta, ułatwić z nim współpracę i przyśpieszyć rekonwalescencję.

 

Łóżko elektryczne sterowane na pilota

Łóżka rehabilitacyjne to zakup na lata, dlatego warto zainwestować w sprzęt łatwy w obsłudze, wygodny i wykonany z wytrzymałych materiałów. Dobrze wybrane łóżko zapewni komfort nie tylko pacjentowi, ale też personelowi, który się nim opiekuje. Na pewno najlepiej sprawdzają się łóżka elektryczne, które obsługuje się za pomocą pilota. Są one szczególnie przydatne jako łóżka rehabilitacyjne dla otyłych pacjentów. Nie trzeba bowiem podnosić pacjenta, co bywa bardzo trudne i obciążające fizycznie dla opiekuna. Wystarczy natomiast ustawić odpowiednią wysokość, wykorzystując dołączony do łóżka pilot i ruchome elementy same się podnoszą, dzięki zainstalowanym specjalnym siłownikom elektrycznym. W ten sposób można ustawić wysokość całego łóżka.

 

Tego typu specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne produkuje firma Prometal-Elbur.

 

Wyższa pozycja łóżka jest przydatna podczas badań lub zabiegów, niższa w sytuacji, gdy pacjent chce bezpiecznie z łóżka zejść lub na nie wejść. Dodatkowo można zmieniać kąt nachylenia poszczególnych trzech części łóżka. Ustawiać wyżej przestrzeń pod głową, by pacjent mógł wygodnie obejrzeć telewizję lub czytać książkę, albo regulować ułożenie nóg, by były np. w mniejszym lub większym ugięciu. Dzięki takiej pozycji można odciążyć kręgosłup. Łóżko elektryczne może być też z powodzeniem regulowane przez samego pacjenta, który może zmieniać cały czas pozycje i wybierać te, które w danym momencie są dla niego najbardziej komfortowe. Nie musi prosić o to opiekuna, który w danej chwili może być zajęty czymś innym. Dla osób zajmujących się chorymi też jest to bardziej komfortowe, gdyż nie muszą odrywać się od innych obowiązków. Opieka na każdą osobą, która nie jest w pełni sprawna fizycznie jest trudna, ale jeszcze trudniejsze jest zajmowanie się pacjentem otyłym, który nie może samodzielnie się podnieść lub wykonać wokół siebie zabiegów higienicznych. Wybór łóżka elektrycznego jest w tej sytuacji wręcz konieczny. Należy tylko pamiętać, by było ono przeznaczone dla danej kategorii wagowej, dzięki czemu materiały z którego łóżko jest wykonane oraz części elektryczne, wytrzymają duże obciążenie i posłużą przez lata. Warto zwrócić uwagę na to, czy dany model posiada kółka z blokadą, co bardzo ułatwia przewiezienie pacjenta na łóżku rehabilitacyjnym. Taki sprzęt sprawdzi się w każdym przypadku, zarówno gdy opiekujemy się osobą otyłą, jak i wtedy, gdy szukamy odpowiedniego łóżka dla seniora.

Komentarze